Rokovací poriadok

Rokovací poriadok a smernice
Občianskeho združenia „ Klub Nostalgikov Lučenec

Ú v o d

Rokovací poriadok a smernice Občianskeho združenia „ Klub Nostalgikov Lučenec“ / ďalej len združenia / boli vypracované na podklade stanov prijatých na ustanovujúcom zhromaždení združenia konanom v Lučenci a registrovaných dňa …………. na MV SR pod číslom ………………

Rokovací poriadok upravuje vznik a zánik členstva, zásady činnosti a rokovania orgánov združenia a ich vzájomný styk a pomery ako i zásady finančného hospodárenia a vedenia účtovníctva a evidencie.

Smernice nadväzujú na stanovy združenia, stanovujú zásady organizovanej, odbornej a inej činnosti združenia.

Na dodržiavanie stanov, zásad rokovacieho poriadku a smerníc združenia musia dbať všetky orgány, funkcionári a členovia združenia. Odstupujúci funkcionári sú povinný odovzdať protokolárne stanovy, rokovací poriadok, smernice, evidenciu účtovníctva a členstva a iné svojmu nástupcovi.

Rokovací poriadok a smernice boli schválené dňa 10.02.2013 predsedníctvom Občianskeho združenia Klubu Nostalgikov Lučenec , ktorý ich môže podľa potreby a podmienok meniť, doplniť a prípadne vydávať ďalšie.

Tento rokovací poriadok upravujúci zásady činnosti a rokovania orgánov združenia, ich vzájomný styk a pomery, zásady finančného hospodárenia a vedenia účtovníctva a evidencie a smernice nadobúdajú účinnosť dňom 10.02.2013

Základné ustanovenia

Čl. 1

Vznik členstva

1. Členmi združenia môžu byť fyzické a právnické osoby s trvalým alebo
prechodným pobytom na území Slovenskej republiky.

2. Členstvo v združení vzniká dňom, keď predsedníctvo rozhodne o prijatí za
člena na základe písomnej prihlášky fyzickej osoby, ktorá sa stotožňuje so
stanovami a cieľmi združenia. Prihláška obsahuje : Meno, Priezvisko, dátum
narodenia, adresa, kontakt ( mobil a pod.. .) a dôvod vstupu do združenia !

3. Predsedníctvo je povinné rozhodnúť o prihláške / ak spĺňa predpísané
náležitosti / najneskôr na prvom zasadnutí v mesiaci nasledujúcom po dni,
kedy bola združeniu prihláška doporučená.

Toto rozhodnutie musí byť žiadateľovi oznámené.

4. Výška členského príspevku na jeden kalendárny rok sa stanovuje takto:
– je to dané na základe dobrovoľnosti
– najnižšie členské je 05.- centov, na jeden mesiac, / ročne to činí 6 €, /
ale jeho výška je neobmedzená,

5. Žiadateľ o členstvo v združení musí spĺňať kritériá bezúhonnosti.

Č1 . 2

Každý funkcionár a člen združenia je povinný riadiť sa stanovami, rokovacím poriadkom združenia a vykladať ich v súlade so zásadami obsiahnutými v právnom poriadku. Pri rozhodovaní musí dbať na práva a oprávnené záujmy tých, ktorých sa týkajú.

Č1. 3

Jednotlivec a menšina sa musia podriadiť rozhodnutiu väčšiny a plniť prijaté uznesenia a rozhodnutia.
Č1. 4

Za škodu, ktorá vznikla združeniu porušením povinnosti vyplývajúcich z členstva sa proti členovi, ktorý ju spôsobil uplatní hmotná zodpovednosť podľa všeobecne platných predpisov.

Č1. 5

Zánik členstva

Členstvo v združení zaniká:
a) dohodou
b) vystúpením
c) smrťou člena
d) vylúčením
e) dobrovoľným rozpustením alebo zlúčením s iným združením
f) právoplatným rozhodnutím ministerstva o jeho rozpustení

Č1. 6

Ak sa združenie a člen dohodnú na zániku členstva, toto zaniká dohodnutým dňom.

Č1. 7

Člen môže zo združenia vystúpiť, členstvo zaniká uplynutím jedného mesiaca, táto lehota začína plynúť prvým dňom kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení písomného oznámenia člena o vystúpení zo združenia.

Č1. 8

O vylúčení člena môže rozhodnúť zhromaždenie združenia na základe návrhu predsedníctva
a to:
a) ak člen závažným spôsobom alebo opätovne porušuje dôležité členské
povinnosti, určené zákonom alebo stanovami združenia
b) ak bol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin
c) ak nezaplatil členský príspevok po opätovnom písomnom upovedomovaní.

V rozhodnutí o vylúčení člena združenia musí byť uvedený dôvod, ktorý sa nemôže dodatočne meniť, členstvo zaniká dňom keď bolo rozhodnutie o vylúčení doručené členovi.

Č.1 9

Členstvo zaniká dobrovoľným rozpustením alebo zlúčením združenia / č1. 11 stanov / po ukončení jeho likvidácie a to dňom výmazu registrácie na MV SR alebo právoplatným rozhodnutím ministerstva o jeho rozpustení.

Spoločné zásady rokovania orgánov združenia

Č1. 10

Platné a záväzné rozhodnutia môže po predchádzajúcom prerokovaní urobiť len ten orgán združenia, ktorý je oprávnený ho vydať, jeho presné znenie musí byť uvedené v zápisnici.

Č1.11

S inými orgánmi a inštitúciami môže menom združenia konať predseda / čl. 7 stanov /. Ďalej iný funkcionár združenia na základe poverenia predsedu, tento ale je povinný bez zbytočných prieťahov informovať o priebehu konania poverujúceho. Keď to predpisuje právny poriadok, alebo to vyžaduje dôležitosť konania musí sa splnomocnenec preukázať mocou.

Ak niekto koná v mene združenia bez toho, že by bol na to splnomocnený, združenie týmto konaním alebo urobeným záväzkom nie je viazané.

Č1. 12

Písomnosti závažného obsahu, najmä právne zaväzujúce podpisuje zásadne predseda združenia. Predsedníctvo združenia môže splnomocniť niektorého funkcionára na podpisovanie týchto písomností v neodkladných prípadoch. S obsahom takejto písomnosti musia byť členovia predsedníctva oboznámení na najbližšej schôdzi predsedníctva.
Bežnú korešpondenciu určenú najmä členom alebo pre vnútorný styk podpisujú funkcionári predsedníctva alebo splnomocnený pracovník.

Č1.13

Verejný prejav môže menom združenia urobiť ústne alebo písomne / tlačou / len funkcionár na to oprávnený v zmysle stanov, prípadne iný člen poverený predsedom alebo predsedníctvom.

Č1. 14

Schôdzky predsedníctva zvoláva predseda, prípadne iný ním poverený člen predsedníctva.
Schôdzky revíznej komisie zvoláva jej predseda. Predseda revíznej komisie sa môže zúčastňovať na rokovaniach predsedníctva s hlasom poradným.

Č1. 15

Schôdzky predsedníctva zvoláva predseda podľa potreby, najmenej však jeden krát za dva mesiace.
Schôdzka predsedníctva sa musí zvolať do 14 dní ak o to požiada písomne s uvedením predmetu rokovania jedna tretina členov predsedníctva.
Schôdzku riadi predseda v jeho neprítomnosti iný poverený člen predsedníctva.
Pri schôdzke každého predsedníctva sa prítomnosť zisťuje prezentačnou listinou, podpísanou prítomnými, táto je súčasťou zápisnice zo schôdzky.

Č1. 16

Program rokovania predsedníctva určí predseda. Program rokovania revíznej komisie určí predseda revíznej komisie.

Po otvorení rokovania a zistení prezentácie oznámi predsedujúci program rokovania. Oznámené poradie rokovania sa môže na návrh ktorejkoľvek z členov zmeniť alebo doplniť.
Na schôdzkach orgánov má každý člen právo volného prejavu, ak mu predsedujúci udelí slovo. Toto mu môže odňať len z odôvodnením, o dôvodnosti odňatia je člen oprávnený požiadať schôdzku aby hlasovaním rozhodla o oprávnenosti odňatia.

Č1. 17

O návrhoch sa rozhoduje hlasovaním, verejne alebo tajne podľa rozhodnutia orgánu. Ak bol návrh prijatý, hlasovanie o protinávrhu sa nekoná. Hlasovanie riadi a výsledok zisťuje predsedajúci sa súčinnosti zapisovateľa.
Prerokovanie určitej veci odročuje a schôdzky ukončuje predsedajúci. Každý účastník s hlasovacím právom však môže požiadať aby schôdza rozhodla, či sa má v rokovaní pokračovať.

Č1. 18

Z každej schôdzi sa musí vyhotoviť zápisnica, ktorá má obsahovať stručný a vecný priebeh rokovania. Musia v nej byť uvedené najmä návrhy na uznesenie. Uznesenia musia byť jasné, konkrétne a kontrolovateľné.
V zápisnici o hlasovaní / mimo prípadu tajného hlasovania / pri rozličných stanoviskách / ak neboli prijaté jednohlasne / treba uviesť počet členov, ktorí hlasovali za prijatie návrhu a počet členov, ktorí hlasovali proti prijatiu návrhu, ako i počet členov, ktorí sa hlasovania zdržali.
Vyhotovenú zápisnicu podpisuje predseda.
Zápisnice sa ukladajú časovo za sebou v knihe zápisníc o schôdzkach, prípadne usporadovačoch. Doklady opatruje predseda, prípadne iný člen predsedníctva tým poverený.

Č1. 19

Na každej schôdzke orgánu sa musia prerokovať a schváliť opatrenia vykonané v neodkladných prípadoch oprávnenými funkcionármi v období medzi zasadnutiami orgánu.

Č1. 20

Zhromaždenie združenia sa riadi zásadami uvedenými v č1. 5 stanov a rokovacieho poriadku takto:
Program rokovania určí predsedníctvo, termín a miesto konania zhromaždenia oznámi predsedníctvo 14 dní vopred.

Návrhy kandidátky nového predsedníctva a revíznej komisie odovzdá predsedníctvo 3 – člennej volebnej komisie, ktorej aspoň 1- člen má byť členom odstupujúceho predsedníctva.
Zhromaždenie združenia riadi predseda, alebo iný člen predsedníctva ním poverený.

Správa o činnosti združenia a revízna správa sa pripravujú písomne. Správu o činnosti združenia prednáša predseda alebo ním poverený člen predsedníctva. Revíznu správu prednáša jej predseda alebo ním poverený člen revíznej komisie.

Voľby riadi predseda volebnej komisie, alebo iný člen tejto komisie ním poverený.
Volí sa hromadne alebo jednotlivo podľa prijatého uznesenia. Po prednesení návrhu kandidátky predsedajúci zistí, či nie sú z radov členov iné návrhy alebo pripomienky.
Ak sa pri hlasovaní o celej kandidátke alebo jednotlivých členov nedosiahne nadpolovičná väčšina hlasov prítomných členov hlasuje sa o ďalších podaných návrhoch. Ak pred hlasovaním takéto návrhy podané neboli, vyzve predsedajúci aby prítomní podali návrh na iného člena predsedníctva alebo revíznej komisie.

Zhromaždenie okrem volebnej komisie volí 3 až 5 člennú návrhovú a mandátnu komisiu, ktorej aspoň 1 – člen má byť členom odstupujúceho predsedníctva.
Pri nižšej účasti členov na zhromaždení možno návrhovú a mandátnu komisiu zlúčiť.
Mandátna komisia overuje počet prítomných členov, delegátov a hostí, podáva správu o splnení predpísanej náležitosti, potrebných pre platné rokovanie a uznášanie sa zhromaždenia.

Návrhová komisia pripraví a prednesie zhromaždeniu návrh na schválenie správy a činnosti združenia, predsedníctva a správy revíznej komisie, návrh uznesenia, ktorý obsahuje plán činnosti s priloženým finančným plánom / rozpočtom / prípadne ďalšie návrhy predkladané zhromaždeniu na schválenie.

Po zhromaždení združenia najneskôr do 8 dní, musí novozvolené predsedníctvo zo svojho stredu zvoliť predsedu a ďalších funkcionárov. Voľby riadi najstarší člen novozvoleného predsedníctva. Podobne sa vykonáva i voľba predsedu revíznej komisie.

Č1. 21

Po vykonaných voľbách, najneskôr do 14 dní zabezpečí predseda združenia / v prípade, že došlo k jeho zmene / v spolupráci z odstupujúcim predsedom združenia protokolárnym zápisom odovzdanie funkcií tých funkcionárov, ktorí sa zmenili. Odovzdávajúci majetok združenia, všetky pečiatky a písomnosti, najmä stanovy, rokovací poriadok a smernice, ďalej všetky ostatné písomnosti a doklady týkajúce sa združenia najmä účtovnej evidencie a iné.

Zápis o odovzdaní a prevzatí podpíše odovzdávajúci a preberajúci. Tento zápis sa stane súčasťou zápisnice najbližšej schôdze predsedníctva. Po skončení odovzdania , odovzdávajúci a preberajúci dostane kópiu zápisu o preberaní.

Č1. 22

Ak niektorý člen predsedníctva prestane trvale alebo dlhšiu dobu vykonávať svoju funkciu na jeho miesto nastúpi zvolený náhradník podľa prijatého uznesenia predsedníctva.

Čl. 23

Revízna komisia je kontrolným orgánom združenia, ktorej postavenie, zloženie a kompetencie sú upravené v Čl. 8 stanov.
Program rokovania revíznej komisie určuje jej predseda. V zmysle Čl. 8 stanov, revízna komisia kontroluje a sleduje najmä dodržiavanie ustanovení stanov združenia, kontroluje hospodárenie združenia, dodržiavanie predpisov hospodárskeho dosahu a finančných plánov,
sleduje správnosť a účelnosť vynaložených finančných prostriedkov a využívanie majetku združenia.
Revízna komisia pracuje podľa vlastného plánu. Predseda revíznej komisie má právo zúčastňovať sa na schôdzkach predsedníctva z hlasom poradným.
Revízna komisia vykonáva revíziu kolektívne alebo jednotlivými členmi. V prípade potreby môže revízna komisia prizvať k spolupráci iného člena združenia v prípade i odborníka, nečlena združenia.
Člen revíznej komisie ktorý je v príbuzenskom pomere alebo v inom obdobnom vzťahu niektorému členovi predsedníctva, ktorého činnosť má kontrolovať je povinný na to upozorniť predsedu revíznej komisie.
Z výkonu revizie sa vylučuje i ten člen revíznej komisie ktorý je členom orgánu u ktorého sa má revízia vykonávať.
Predseda revíznej komisie oznámi dátum a rozsah revízie. Pri výkone revízie sú členovia komisie oprávnení vyžiadať si predloženie potrebného spisového materiálu a dokladov, ktoré súvisia s predmetom revizie.
Skutočnosti zistené jednotlivými členmi komisie sú dôverné a informujú o nich predsedníctvo združenia.
O výsledku revizie vyhotoví komisia revíznu správu, ktorú prerokuje s predsedníctvom združenia.
Funkčné obdobie revíznej komisie je zhodné s funkčným obdobím predsedníctva a to spravidla štvorročné.

Rokovací poriadok a smernice boli schválené dňa 10.02.2013 predsedníctvom KNL Lučenec.

Predseda KNL Lučenec

Mgr. Ján Kašiar